fbpx

Etsy Türkiye

logos

Etsy’de Satışları Artırmak

Etsy’de satışları arttırmak için 25 ipucu

Etsy, el yapımı ürünler üreten satıcıların veya eski, antika ve değerli ürün koleksiyoncularının satış yaptığı online bir pazaryeridir. E-ihracat yapmak için en kazançlı alışveriş platformlarından biri olan Etsy’nin kuruluş amacı, dünyanın dört bir yanındaki küçük işletmeleri desteklemektir.

Etsy’de satış yapmak için tedarikçi bulunabilir veya satıcı kendi ürettiği ürünleri satabilir. Etsy, tek tek ürün satışının yanında toplu ürün satışına da imkân sağlıyor. Etsy’de satışları artırmak, başarılı bir satıcı olmak için mağazada daha fazla satış sağlayacak tüm stratejileri bilmek çok önemlidir. Satıcıların bazı kurallara dikkat etmesi ve bazı temel gereksinimleri yerine getirmesi gerekiyor. Etsy’de satışı kolaylaştıracak, potansiyel müşterileri gerçek müşteriye dönüştürecek ve daha fazla para kazandıracak, test edilmiş ve güvenilir pazarlama stratejilerine odaklanmak gerekiyor.

Peki, Etsy’de satışları büyük ölçüde arttırmanın yolları nelerdir? İşte 25 ipucu;

 1. Markalaşma

Etsy’de satışları artırmanın en etkili yollarından biri, marka bilinci ve bağlılığı oluşturmaktır. Daha fazla dikkat çekmek için ürünlerin etrafında bir marka oluşturmak gerekir. Etsy’de mevcut banner ve görsel alanlarını kullanarak, marka için alıcıların zihninde yer edinmek mümkün olabilir. Ürünlerin filigran fotoğrafları ile müşterilerin zihninde ürün ve marka ile ilgili bir algı oluşturulabilir. Ayrıca, ürünler için bir etiket kullanmak, marka bilinci oluşturma ve pazarlama hedefleri için önemlidir.

 1. Ürün sınıflandırma

Etsy’de satışları artırmanın en iyi yolu, ürünlerin daha kolay bulunmasını sağlamaktır. Ürünleri listelerken çok açıklayıcı olmak gerekir; ancak bu noktada doğrudan konuya odaklanmak önemlidir. Belirli kelimeler kullanarak, öğeyi ne için yapıldığına veya ne için kullanıldığına göre değil, ne olduğuna göre tanımlayın. Örneğin; ürün vintage bir tablo ise, tabloya uygun bir kategoride sınıflandırın. Bu şekilde aramalarda kolaylıkla çıkacaktır. Kategorileri düzenlemek ve müşterilerin mağazada kolayca gezinmesine sağlamak için “Mağaza Bölümleri”  alanı kullanılabilir.

 1. Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO, Google ve Etsy arama botlarının mağazayı ve ürünleri görünür kılması için en önemli faktörlerin başında gelir. Görünürlüğü artırmanın en hızlı ve en kolay bir yolu, SEO’dur. Etsy mağazasındaki ürün adına ve ürün açıklamalarına, en çok aranan anahtar kelimeler eklemektir. Müşterilerin, sunulan ürün veya hizmeti ararken kullanacakları kelimeleri ve kelime öbeklerini bulmak için SEO araçları kullanılabilir. Bu kelimeler; Etsy profiline, ürün adına ve ürün açıklamasına eklenmelidir.

 1. E-posta pazarlaması

Günümüzde herkes bir şeylerle meşgul ve insanların zamanı çok kısıtlı. Müşterilerin Etsy’deki mağazanızı hatırlamasını ve aramasını beklemek yerine onlara bir e-posta bülteni ile ulaşın. Böylece mağazanızı tekrar hatırlatmış olacaksınız. Siparişlerden gelen verilerden elde ettiğiniz e-posta adreslerine e-posta bülteni gönderin! Mağazayı tanıyan ve destekleyen hedef kitlenize göndereceğiniz etkili bültenlerle yeni ürünlerin tanıtmanı yapabilir; mevcut ürünleri de hatırlatabilirsiniz. E-posta bültenlerinde; nasıl yapılır kılavuzları, tatil rehberleri, kolay DIY ipuçları, satışlar ve promosyonlar olabilir.

5.     Etsy’de rakip analizi yapılmalı

Ürünün ismi ile arama yapmalı ve benzer ürün satan mağazalar incelenmeli. Özellikle çok satış yapan mağazalar analiz edilip kendi mağazamızda uygulanmalı.

 1. Mağaza sosyal medya hesaplarına bağlanmalı

Sosyal medya, modern dünyanın en önemli ve en kalabalık platformlarını içeren devasa bir sosyal dünyadır. Ayrıca, daha fazla tüketiciye ulaşmak için iyi bir pazarlama aracıdır. Etsy satışlarını arttırmak için Etsy mağazasına sosyal medya hesaplarınızı eklemelisiniz. Özellikle Pinterest hesabınızı eklemek görünürlük açısından çok önemlidir. Böylece mağazanıza daha fazla trafik çekebilirsiniz.

7.      Mağazada kişiselleştirilmiş ürünler bulunmalı

Araştırmalara göre, Etsy’de alışveriş yapanların çoğu kişiye özel ürünlere ilgi gösteriyor. Satıcıların ürünlerini kişiselleştirmesi büyük bir önem taşıyor. Kişiselleştirilebilir ürünlerin açıklama kısmında mutlaka “personalized” kelimesine yer verilmelidir.

8.     Ürün gönderim süresine dikkat edilmeli

Etsy’de kargo ya da teslimat hızı, en önemli satış arttırıcı konulardan biridir. Lojistik hizmetleri gelişmiş bir kargo firması ile gönderilerin hızlı bir şekilde teslimatı yapılabilir. Gelişmiş kargo hizmetleri sayesinde ürünlerin yurt içi gönderim hızı ile yurt dışı gönderim hızı aynı olabiliyor.

9.     Mağaza açıklamasına özen gösterilmeli

Etsy mağazası açıklamasında iyi bir hikâye anlatmak, müşterilerin ilgisini çekecektir. Neden Etsy’de satışa başladınız? Ürünlerinizi nasıl yapıyorsunuz? Ürünleri üretmeye ne zaman başladınız? Bu ve benzeri soruların cevaplandığı detaylı bir açıklana bulunmalıdır. Böylece müşteri, satıcının hikayesini öğrenerek, ürünleri satın almak isteyecektir.

 1. Gerçekçi ve yaratıcı başlıklar bulun

Ürünleriniz için başlıklar bulurken özenli ve dikkatli olmanız oldukça önemli. Yaratıcı ve gerçeği yansıtan başlıklar ile arama sonuçlarında çıkma olasılığınız hem daha yükselecek hem de müşterilerin dikkatini daha kolay çekeceksiniz. Örneğin küpe satıyorsanız “Beaded earrings” ya da “Blue beaded earrings” yazabilirsiniz.

 1. Doğru etiketler kullanın

“Ürünleriniz hangi aramalarla bulunur?”, “Alıcılar bu ürünleri nasıl arar?” sorularını göz önünde bulundurarak ürünlerinizle ilgili İngilizce etiketler kullanın. Örneğin keçe cüzdan satıyorsanız sadece “Felt wallet” demeniz arama sırasında diğer ürünlerden ayrışmada yeterli olmayabilir. Ürüne ait farklı özellikleri de öne çıkarın. Sarı ve çiçekli bir keçe cüzdan satmak istiyorsanız “Yellow felt wallet with flowers” yazmanız daha çok dikkat çekecektir. Etsy’nin size tanıdığı 13 etiket hakkının hepsini kullanmaya özen gösterin. Tabii bu hakların hepsini kullanmak isterken ürününüzle alakalı olmayan kelimeler yazmayın. “Yellow wallet”, “Yellow felt wallet”, “Felt wallets”, “Felt products”, “Felt pürse” gibi çeşitlendirmeler yaparak farklı arama sonuçlarında ürününüzü ön plana çıkarabilirsiniz.

 1. Gerçekçi ve yaratıcı başlıklar bulun

Ürünleriniz için başlıklar bulurken özenli ve dikkatli olmanız oldukça önemli. Yaratıcı ve gerçeği yansıtan başlıklar ile arama sonuçlarında çıkma olasılığınız hem daha yükselecek hem de müşterilerin dikkatini daha kolay çekeceksiniz. Örneğin küpe satıyorsanız “Beaded earrings” ya da “Blue beaded earrings” yazabilirsiniz.

 1. Favoriye alanlara ve sepette ürün bırakanlara indirim kodu göndermek

Önce bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli noktayı paylaşayım: Müşteriniz olmayan kişilere, mesela ürünlerinizi favoriye alanlara indirim kodu göndermek, dükkana davet etmek gibi eylemler Etsy’de kural ihlalidir. Favoriye alanlara ve sepette ürün bırakanlara indirim kodu gönderme işlemini panelinizden ayarlıyorsunuz ve Etsy sizin adınıza gönderim yapıyor.

 1. ABD’ye $35 ve üstüne ücretsiz kargo yapmak

ABD’ye $35 ve üstü siparişlerde ücretsiz kargo yapma seçeneği var ve Etsy bu özelliği açanlara ABD’den yapılan arama sonuçlarında öncelik veriyor. ABD Etsy’nin 1 numaralı pazarı olduğu için bu imkanı mutlaka değerlendirmeye çalışın. Fiyatlandırmalarınızı öyle yapın ki, ABD’den sipariş aldığınızda ek kargo ücreti almadan kar etmeye devam edin. Bu noktada yine buradaki kar-zarar hesabı videom size yardımcı olacaktır.

 1. Yorum istemek

Müşterilerinizden sipariş sonrası yorum istemenizde hiçbir sakınca yok, hatta çok faydası var. Etsy kurallarına da uygun, o konuda da içiniz rahat olsun. Kurallara aykırı olan, olumlu yoruma karşılık hediye veya indirim kuponu gibi tekliflerde bulunmaktır. Bir de bu konuda ısrarcı olmayın yeter 🙂 1 mesaj yeterli. Müşteriye siparişi teslim edildikten sonra mesaj atabilir veya paketin içine koyduğunuz teşekkürler notunda da isteyebilirsiniz.

 1. Müşterilere sonraki siparişleri için indirim kodu vermek

Müşterilerinize siparişlerinden sonra teşekkür notuyla birlikte indirim kodu göndermek onları dükkânınıza tekrar gelmeye teşvik eder.

17.  İyi bir sunum ve fotoğraflama yapılmalı

Etsy‘de ürün fotoğraflama, diğer önemli bir başlıktır. Fotoğrafların kaliteli olması müşterilerin ilgisini çekecektir. Ürün fotoğraflarının yanında ürünün paketlenmiş halinin fotoğrafı da eklenmelidir. Çünkü alıcılar, ürünü hediye ettiklerinde nasıl bir paketle ulaşacağını merak ederler. Eğer paket şık ve özenli ise satışlar artacaktır.

18.  Etsy’de mağaza kategorisi ayrımı yapılmalı

Etsy’de aynı kişiye ait sınırsız mağaza açılabilir. Her mağazanın farklı kategorilerde açılmasına dikkat edilmelidir. Örneğin; takı mağazası açıldıysa deri çantayı o mağazada satmak, satışını artırmaz. Takı mağazasını ayrı, deri mağazasını ayrı olarak açılmalıdır.

 1. Görsellerin ilk karesini değiştirmek

Çok basit gibi görünen ama bazen müthiş fark yaratan bir yöntemdir. Müşteriler Etsy içinde arama yaptığında arama sonuçlarında thumbnail olarak ilk kareyi görürler ve aslında müşteriyi yakalamak ilk kareye bağlıdır demek çok da yanlış olmaz! İlk karenin ürünü net gösteren, karışık olmayan, basit, aydınlık ve styling yapılmış bir çekim olmasına özen gösterin.

 1. Listing’lere video eklemek

Etsy’nin 2018’deki bir müşteri araştırmasına göre ürün videoları fotoğrafın sağlayamadığı bilgiler vererek ve güven duygusunu arttırarak müşterilerin satın alma kararlarını olumlu yönde etkiliyor.

 1. Ürün videoları;

-5-15 sn. arası uzunlukta olabilirler ve sessizler.Profesyonel çekim olması asla gerekmiyor ama aydınlık ve net olması çok önemli. Ürünün detaylarını gösterebilir, kullanımı esnasında çekilmiş olabilir ya da yapılış aşamalarını gösteren hızlandırılmış video olabilir.

22.  Yorumlar ve mağaza puanını artırılmalı

Online satış yapan tüm platformlarda olduğu gibi Etsy’de de yorumlar ve mağaza puanı, çok önemlidir. Yorumları arttırmak için sipariş sonrası müşteriden yorum istenebilir. Bu durum, Etsy kurallarına uygundur; ancak olumlu yorum isteyip karşılığında indirim veya hediye teklif etmek kurallara aykırıdır. Sipariş sonrası mesajla veya kargoya not ekleyerek yorum istenebilir. Siparişleri tam zamanında teslim ederek, doğru ve eksiksiz ürün göndererek mağaza puanı artırılabilir.

 1. Ürün sayınızı arttırmak

Ne kadar farklı model, o kadar çok satış ihtimali. Ürün sayısını arttırmak hem aramalarda eriştiğiniz müşteri sayısının, hem de bir müşteriye sunduğunuz seçeneğin artması demektir. Bundan tam verim almak için de, hepsinde aynı etiket ve anahtar kelimeleri kullanmak yerine, farklı SEO yapın. Mutlaka daha az ürünle de başarıyı yakalamış satıcılar var elbet ancak bu istisnadır. Etsy’de düzenli satış yapmak açısından 100 ürünün önemli bir eşik olduğu kabul edilir.

 1. About Shop (Dükkan Hakkında) bölümüne fotoğraf ve video eklemek

About shop bölümüne 1 video ve 5 adet fotoğraf eklenebiliyor. Ürünlerin arkasındaki gerçek kişiyi görmek ziyaretçilere çok büyük güven verecektir. Kendiniz görünmek istemezseniz, ürünlerin yapım aşamasını, çalışma ortamınızı gösterebilir ya da paket açma videosu yapabilirsiniz.

Aşağadaki Başlıklardan Biriyle İlgileniyorsanız Hemen İletişime Geçin

Etsy de satış yapmak, Etsy satış arttırma, Etsy satış yapmak, Etsy,satış teknikleri, Etsyde satış yapmak, Etsy dükkan açma, Etsy türkiye satış, Etsy ürün yükleme, Etsy alışveriş, Etsy de öne çıkmak, Etsy de dükkan açmak, Etsy de satış, Etsy ile satış yapmak, Etsy den satış yapmak, Etsy de ürün satmak, Etsy de mağaza açmak, Etsy satış arttırma, Etsyden satış yapmak, Etsy türkiye ödeme, Etsy de satış arttırma, Etsy listeleme ücreti, Etsy yurtdışı satış, Etsy de satış yapamıyorum ,Etsy para kazanmak, Etsy ürün listeleme, Etsy de dijital satış yapmak, Etsy türkiyeden satış, Etsy ürün ekleme

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button