fbpx

Etsy Türkiye

logos

Etsy Nedir? Etsy’de Ne Satılır?

Etsy nedir, Etsy’de satış nasıl yapılır gibi sorular yeni girişimcilerin en çok merak ettiği sorulardır. Elbette her yeni başlangıçlarda farklı belirsizliklerle karşılaşmak mümkündür. Etsy de satışa başlamak için bu belirsizlikleri önleyecek bir içerik oluşturmaya çalıştık. İçeriğimizi oluşturmadan önce sizlere bu içerikle sunacağımız kazanımları aşağıda belirttik.

Kazanımlar:

  • Etsy’i tanır ve nasıl kullanıldığı hakkında teorik bilgi sahibi olur.
  • Etsy uygulamalarına dair kapsamlı bir temel atabilir.
  • Etsy SEO hakkında yapılması gereken temel uygulamaları keşfeder. SEO stratejileri için temel bilgiye sahip olur.
  • Sosyal medya hesapları ile Etsy arasındaki bağlantıyı detaylı bir şekilde keşfeder.

Etsy Nedir?

Etsy dijital dünyadaki birçok pazaryeri gibi geniş çaplı dünya ülkelerine hizmet sunan bir mağazadır. Fakat Etsy diğer mağazalardan ayıran birçok özellik mevcuttur. Siteye girdiğiniz anda teknolojik aletler gibi diğer mağazalarda sıkça karşılaştığımız şeylerden farklı olarak muhteşem sanat eserleriyle karşılaşırsınız.

Etsy’nin tam olarak amacı da el yapımı sanatsal ürünlerin satışını gerçekleştirmektir. Satıcılar deyim yerindeyse el emeği göz nuru kendi yaptıkları ürünleri bu platformda dünyaya satabilmektedir.

Etsy de el emeği olan ürünlerin yanında seri üretim ürünlerde satılabilmektedir. Fakat ürünlerin marka olmaması Etsy için önemli bir kriterdir. Eğer bir markaya ait bir ürünü satıyorsanız bu durum keşfedildiğinde ürünlerin listesini kaldırmanız gerekir.

Kısaca Etsy’i sanat ve zanaatın dünyaya açıldığı bir dijital market olarak tanımlayabiliriz.

Etsy Satış Kategorileri

Yukarıda İngilizce olarak belirttiğimiz satış kategorilerini takı ve aksesuar, giyim ve ayakkabı, ev yaşantısı, oyuncak ve eğlence araçları, sanat ve koleksiyon, zanaat malzeme araçları ve nostaljik olarak çevirebiliriz.

Her kategori kendi içerisinde farklı kategorilerde de çerçevelenmektedir. Burada sattığınız ürünlerle ilgili giriş yaparken sizden detaylı bir sınıflandırma talep edeceklerdir. Ürününüz hangi kategorideyse bununla ilgili etiketleri doğru kullanarak SEO için de önemli bir hamle yapabilirsiniz.

Etsy Satis Kategorileri ve Urunler

Etsy’de Satış Yapmak!

Etsy’de satış yapmak için ürünlerinizin bir marka olmaması gerekiyor. Etsy el yapımı ve sanat ürünlerin satışı yapılan bir platform olarak bilindiği için marka ürün bulundurmamak mağazanız için oldukça önemli bir kriter. Etsy müşterisi bu platformun sanatsal yönüne hitaben buradan alışveriş yapmaktadır. Yapılan satışlarda kuracağınız iletişimi de müşterinin bu tutumundan hareketle yapabilmelisiniz.

Etsy gibi muhteşem bir platformda satış yapmak için öncelikle üretim gücünüze güvenmelisiniz. Eğer kendiniz ürünler üretebiliyorsanız Etsy sizin için muhteşem bir fırsat olabilir. Fakat üretim konusunda farklı yerlerden destek alarak kendiniz satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Sattığınız ürünlerin fiyatlarını belirlerken ürün maliyeti, Etsy komisyonları, reklam maliyetleri ve lojistik fiyatlarını göz önünde bulundurarak fiyatlar belirlemelisiniz. Böylelikle karınızı daha dengeli ayarlarsınız. Ayrıca sattığınız ürünlerin lojistik süreciyle ilgili yaşatabileceği problemlerde sizin kar-zarar oranınızda bir dengesizlik yaratabilir.

Ürünlerinizin müşterilerinize hızlı, güvenilir bir şekilde ulaşması için güvenilir kargoları kullanmaya özen gösterin. Ayrıca özellikle cam, ayna gibi kırılgan ürünlerde paketleme işlemlerini test yaparak gerçekleştirin. Çünkü ne kadar iyi sararsanız sarın kırılgan ürünler müşteriye kırılmış bir şekilde ulaşabiliyor.

Etsyde satılabilecek ürünler

Etsy’de En Çok Satan Ürünler

Etsy de satılan ürünlerin kategorilerinden yukarıda bahsetmiştik. Elbette bu kategoriler içerisinde çok satan ürünler ve az satan ürünler bulunmaktadır. Çoğu satıcı burada az satan ya da çok satan ürün araştırmaya yönelmektedir. Fakat Etsy müşterisinin sanatı ve güzelliği ön planda tuttuğunu unutmayalım. Diğer pazaryerlerinden farklı bir müşteri ile karşı karşıyayız. Bu yüzden burada daha çok doğal güzellik, elle yapılan sanatsal ürünler daha çok satanların çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Etsy de ürünlerin satışıyla ilgili bilgi veren SEO araçları bulabilirsiniz. Fakat mağazaların ürün satışı ile ilgili bilgilerini mağaza gizlememişse profilden inceleyebilirsiniz. Sizin yaptığınız satışların yüksek olması olumlu yorumlarla birlikte satış potansiyelinizi de artıracaktır.

Etsyde en çok satan ürünler için kısaca müşteriye en güzel şekilde tanıtacağınız ürünler diyebiliriz. Etsyde öne çıkmak ve müşterilerle etkili bir iletişim kurmak satışlarınızı artırabilmenin en önemli stratejisidir. Sizden alışveriş yapan müşterilere zaman zaman mesajlar atmak ve indirim kuponları göndermek mağazanızı ve müşterileriniz arasında daha kuvvetli bir bağ oluşturacaktır.

Satışlarda Lojistik Süreç Yönetimi

Lojistik süreç  Etsy de hayati öneme sahiptir. Satılan ürünün sağlıklı bir şekilde müşteriye ulaşabilmesi ve müşteriden olumlu yorum alabilmek için iyi bir kargo ile çalışmak gerekiyor. Satış potansiyelinize göre kargolardan farklı fiyatlar alabilirsiniz

Kargo için aracı firmalar yeni satışa başlayanlar için çok daha sağlıklı olacaktır. Hem fiyat konusunda hem de lojistik sürecin yönetiminde aracı kargo firmaları ile anlaşarak süreci daha problemsiz bir şekilde yönetebilirsiniz.

Etsyde satış yapmak kargo sürecindeki başarıyla birlikte gelişecek ve lojistik süreçte yakalanan başarı ciro oranında büyük artış olarak geri dönecektir. Bu sebeple satışı başarıyla bitiren en önemli etkenin ürünün müşteriye hasarsız bir şekilde zamanında ulaşmasıdır diyebiliriz.

Etsy Sosyal Medyadan Nasıl Beslenir

Etsy Satış Artırma Stratejileri

Her pazaryerinde olduğu gibi benzer satış artırma stratejileri bulunmaktadır. Özellikle sosyal medyanın aktif bir şekilde kullanılması bu aşamada oldukça önemlidir. Sosyal medya hesaplarının uluslararası standartlara uygun ve sanatsal bir profille inşa edilmesi Etsy satış başarınıza olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

Sosyal Medya Kullanımı

Etsy de mağazamızın satışlarını artırabilmek için sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmak gerekiyor. Dijital pazarlamanın en önemli kanadı olan sosyal medya kullanımında dikkat etmeniz gereken bazı genel kurallar var.

  • Sosyal medya hesaplarınızdaki içerikleri düzenli olarak yayınlayın. Gerekirse bu konuda kendinize ve işletmenize yönelik aylık ya da haftalık planlar oluşturun. Değer gören içeriklerinizi müşterileriniz merakla beklesin ve yayınlandığı anda hemen inceleme motivasyonuna sahip olsun.
  • Müşterilerinizle etkili ve samimi bir iletişim kurabilmek adına yorumlara cevap vermeye çalışın. Cevaplarınız yardımcı olacak içeriğe ve hoş bir üsluba sahip olursa müşterinizin gözünde daha değerli olursunuz.
  • Aynı ya da benzer içeriklerle boğulmuş bir sosyal medya yerine sosyal medyanın sunduğu imkanları kendi imkanlarınız çerçevesinde genişleterek yaratıcı içerikler ortaya koyun. Doğayla ve sanatla harmanlanmış ürün tanıtımları müşterilerinize daha iyi hitap edebilir.

Pinterest Etsy için muhteşem bir satış potansiyeline sahip. Her ay 150 milyon kişinin kullandığı ve kadın hedef kitlenin oldukça fazla olduğu bu sosyal medya platformunda birbirinden güzel görseller dikkat çekiyor.

Etsy mağazası için mağazanızla bütünleşik bir Pinterest profili oluşturmalısınız. Profilinizi hem doğal hem de bilgi sunan içeriklerle donatmalısınız. Profil resmi olarak kendi profil fotoğrafınızı koymak birçok açıdan daha faydalı olabilir.

Pinterest pinlerinizi kategorileştirebileceğiniz panolama özelliğini sunmaktadır. Böylelikle birçok kategoriyi kapsayan çok sayıda pano oluşturarak Etsy de ki mağazanızın çeşitliliğini sosyal medyaya yansıtabilirsiniz.

Etsy SEO

Etsy’de müşterilerinizin aradıklarını kolay bir şekilde bulabilmeleri için doğru ve profesyonel SEO çalışmalarına ihtiyaç vardır. Reklam çalışmalarından verim alınamamasının en önemli sebeplerinden biri de doğru yapılandırılmamış SEO çalışmalarıdır.

Anahtar kelime, başlıklar, görseller ve ürün açıklamaları SEO için sadece bazı bileşenlerdir. SEO Etsy’de duyguları hedef alan, insanlara hitap eden ve aynı zamanda bir pusula görevi gören dinamik bir yapıdır.

Etsy SEO ile ilgili daha detaylı bilgi için ilgili blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Samimiyetinizi Yansıtmak

Etsy’de ürünlerinizi sergilerken, müşterilerinizle iletişim kurarken etkileşim kurduğunuz her aşamada özgün ve samimi bir üsluba sahip olmalısınız. Etsy müşterisinin diğer pazaryerlerine göre çok daha farklı bir profile sahip olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Hatta ürünlerinizin yanına ufak hediyeler ekleyerek müşterilerinize güzel sürprizler yapabilirsiniz. Samimiyetle disiplin edilmiş bir Etsy mağazası için binlerce olumlu yorum ve on binlerce sipariş hiç de uzak değil.

Aşağadaki Başlıklardan Biriyle İlgileniyorsanız Hemen İletişime Geçin

Etsy de satış yapmak, Etsy satış arttırma, Etsy satış yapmak, Etsy satış teknikleri, Etsyde satış yapmak, Etsy dükkan açma, Etsy türkiye satış, Etsy ürün yükleme, Etsy alışveriş, Etsy de öne çıkmak, Etsy de dükkan açmak, Etsy de satış, Etsy ile satış yapmak, Etsy den satış yapmak, Etsy de ürün satmak, Etsy de mağaza açmak, Etsy satış arttırma, Etsyden satış yapmak, Etsy türkiye ödeme, Etsy de satış arttırma, Etsy listeleme ücreti, Etsy yurtdışı satış, Etsy de satış yapamıyorum ,Etsy para kazanmak, Etsy ürün listeleme, Etsy de dijital satış yapmak, Etsy türkiyeden satış, Etsy ürün ekleme

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button